www.FxPedia.com

 
       
آريان فاركس پديا
سیاست پولی و نقش بانک مرکزی

بیشتر کشورها با سیستم بالغ اقتصادی، نوعی بانک مرکزی دارند که به‌عنوان مرجعی به مسائل مالی کشور می‌پردازد. درحالی‌که وظایف و کارایی‌های خاص ممکن است متفاوت باشد، وظایف اصلی اغلب بانک‌های مرکزی را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:  [1]

  اجرای سیاست های پولی که باعث رشد پایدار و اشتغال می شود
   ارتقاء ثبات سیستم مالی کشور
  مدیریت تولید و توزیع ارز کشور

اصطلاح "بانک مرکزی" نشان دهنده هر نهادی می باشد که این وظایف را انجام می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسئولیت های خاص بانک های مرکزی ، لطفا به سری مقالات کشورهای زیر مراجعه کنید :

  بانک مرکزی اتحادیه اروپا
  انگلستان (بانک مرکزی انگلیس)
 ایالات متحده آمریکا (سیستم فدرال رزرو)
  کانادا (بانک کانادا)
  سوئیس (بانک ملی سوئیس)
  ژاپن (بانک مرکزی ژاپن)
  استرالیا (بانک مرکزی استرالیا)

سیاستگذاریهای مالی و پولی

اصطلاحات «سیاست مالی و سیاست پولی» اغلب به جای یکدیگر به کار می‌روند، اما این اصطلاحات پیامدهای متفاوتی دارند و باید وجه تمایز آنها مشخص شود. «سیاست مالی»، برای اقتصادی است که دولت با توجه به مالیات، هزینه و وام آن را دنبال می‌کند و فقط بدنه دولت توانایی بالابردن درآمد از طریق مالیات را دارد، اما در عوض، شهروندان از دولت انتظار دارند تا درآمد مالیاتی را صرف ارائه خدمات به شهروندان خود کند.[2]
از سوی دیگر، «سیاست‌های پولی» مجموعه‌ای از اقدامات دولتی - معمولاً از طریق نوعی بانک مرکزی – است که اقتصاد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دولت چندین گزینه در اختیار خود دارد و بسته به آخرین نگرانی‌ها در مورد تورم، بیشترین تمرکز را بر روی ایجاد نرخ بهره کوتاه‌مدت اعمال می‌کند. بانک مرکزی با تحت تأثیر قراردادن تقاضا برای ارز از طریق نرخ‌های بهره، در جهت حفظ محیط مساعد برای رشد اقتصادی و همچنین حفظ ارزش پول تلاش می‌کند. [3]

استقلال بانک مرکزی

به‌طور ساده، برای بیشتر اقتصادهای جهان، بانک مرکزی یکی دیگر از شعبه‌های اداری تحت اختیار مستقیم و کنترل دولت است. با این حال، بسیاری از کارشناسان استدلال می‌کنند که این سازوکار برای اجرای سیاست‌های پولی (یعنی نقش بانک مرکزی) تحت کنترل مستقیم کسانی که مسؤول اختیار سیاست مالی کشور (برای مثال، نقش دولت) هستند یک سازوکار ایده‌آل نمی‌باشد. البته نگرانی این است که، سیاست‌مداران - در پیشنهاد برای تضمین انتخاب مجدد و یا دورکردن پوشش خبری منفی - ممکن است تصمیماتی اتخاذ کنند که در جهت بهترین منافع بلندمدت کشور نباشند.

واقعیت امر این است که گاهی لازم است برای رونق اقتصادی تصمیمات غیرمعمول گرفته شود. به همین دلیل، بدنه غیرمنتخبی، که به طور مستقل مسؤول اجراست اما کاملاً به مجلس منتخب پاسخگوست، توسط بسیاری از اقتصاددانان مؤثرترین روش برای مدیریت اهداف سیاست مالی در نظر گرفته می‌شود.

در یک سخنرانی در انجمن آزاد بانک مرکزی آلبانی ، مالکوم نایت ، مدیر کل بانک پرداختهاى بين المللى در مورد اهمیت استقلال بانک مرکزی بحث کرد. در این سخنرانی، که در ماه دسامبر سال 2005 انجام شد، وی اشاره کرد که «... بانک‌های مرکزی برای دستیابی به اهدافی که برای آنها تعیین می‌کنند، نیاز به استقلال کافی دارند. بدون داشتن این استقلال، این خطر وجود دارد که ملاحظات سیاسی و مالی در کوتاه‌مدت غالب شود. بنابراین، تصمیم‌های سیاسی بانک مرکزی به محافظت از فشار مفرط سیاسی یا منافع فرقه‌ای نیاز دارد. [4]

در حالی‌که بیشتر کشورهای غربی، بانک‌های مرکزی نسبتاً مستقلی دارند، این فرایند کاملاً خالی از سیاست نیست. در اغلب موارد، دولت، افراد را برای خدمت انتصاب می‌کند و به‌طورکلی یک سیستم کنترل و توازن، برای اطمینان از سطح پاسخگویی وجود دارد؛ برای نمونه، در مورد ایالات متحده، فرمانداران بانک مرکزی – به‌طور رسمی ‌بانک فدرال رزرو ، و یا به‌سادگی «FED» - 14 ساله منصوب می‌شوند. علاوه بر این، رئیس بانک مرکزی، فرمانداری را برای یک دوره 4 سال به‌عنوان رئیس هیأت‌مدیره منصوب می‌کند، اما این انتصاب باید توسط مجلس سنا تأیید شود. انتصاب این مدیران اغلب به اتهامات مختلفی نظیر استفاده از روابط و دخالت‌های سیاسی منجر می‌شود؛ با این حال، پس از انتصاب و تأیید، ففرمانداران فدرال رزرو ، به علت خط مشی سیاسی که دارند، نمی‌توانند حذف شوند. مدت زمان طول دوره - و این واقعیت که فرمانداران اگر با سیاست‌های دولت فعلی موافق نباشند نمی‌توانند حذف شوند- به دور نگاه داشتن فرمانداران از فشارهای روز‌به‌روزِ سیاسی کمک می‌کند.[5]

چگونه بانک مرکزی سیاست پولی را اجرا می کند

نرخ بهره کوتاه مدت

بانک‌های مرکزی معمولاً سرمایه عملیاتی را به بانک‌های تجاری کشور برای پوشش دادن به معاملات مورد انتظار ارائه می‌دهند. نرخ بهره بانک‌های تجاری، بر روی نرخ بهره درازمدت وام‌های اشخاص حقیقی و حقوقی تأثیر می‌گذارد. بانک مرکزی با استفاده از رابطه بین نرخ کوتاه‌مدت و بلندمدت اقتصاد را مدیریت می‌کند - اگر بانک مرکزی احساس کند که یک شوک برای تحریک اقتصاد لازم است، می‌تواند نرخ بهره کوتاه‌مدت خود را کاهش دهد تا سرمایه ارزانتری فراهم کند. اگر برای کاهش تورم، سخت‌گیری اقتصادی لازم باشد آنگاه نرخ بهره را برای کاهش هزینه‌ها افزایش می‌دهند.


عرضه و تقاضای ارز

بانک مرکزی می‌تواند ذخیره ارزی را از طریق خرید و یا فروش مستقیم در بازار ارز جهانی - که به عنوان عملیات بازار آزاد شناخته می‌شود - تنظیم کند. اگر بانک مرکزی بخواهد ارزش ارز کشور را افزایش دهد، بانک می‌تواند ارز خریداری و نگهداری کند و درنتیجه مقدار موجود در بازار ارز را کاهش می‌دهد. هنگامی‌ که عرضه از تقاضا کمتر می‌شود، نرخ ارز به‌طورکلی در مقابل ارزهای دیگر افزایش می‌یابد. برعکس، اگر بانک مرکزی بخواهد نرخ تبادل ارز را کاهش دهد، می‌تواند ذخایر خود را در بازار به فروش برساند، بنابراین عرضه موجود را افزایش می‌دهد. راه‌های متداول برای بانک‌های مرکزی برای افزایش عرضه پول خود در بازار ارز، عبارتند از:
 
 خرید مستقیم ارز خارجی : بانک مرکزی ارز خارجی را به منظور فروش آن، زمانی که می‌خواهد عرضه ارز خود را کاهش دهد، خریداری می‌کند. ارز خارجی ضامن رایجی برای بانک‌های مرکزی است، چراکه آن را به‌راحتی می‌توان به ارز بومی‌ تبدیل کرد.

  عملیات معکوس یا
"Repos " : قراردادهایی برای اعطای وام پولی موقت هستند و در بازار رپو معامله می‌شوند. رپو، توافق بین خریدار و فروشنده با یک سررسید ثابت (معمولاً 1 هفته یا 1 ماه) است.

  سواپ ارز خارجی : قراردادی برای خرید یا فروش مقدار مشخصی از پول، درنرخ و تاریخ توافق‌شده، و به طور همزمان فروش یا خرید دوباره همان مقدار پول برای تاریخ بعدی، دوباره با توافق بر روی نرخ آن است.

ذخایر نقدی
: برخی از بانک‌های مرکزی نیاز دارند تا بانک‌های تجاری ذخایر نقدی آنها را به صورت دستی یا سپرده، توسط بانک مرکزی نگهداری کنند. با تنظیم این ذخایر نقدی حداقلی که بانک‌های تجاری موظف به حفظ آن هستند، بانک مرکزی می‌تواند عرضه پول مورد نیاز برای عملیات روزانه را تحت تأثیر قرار دهد.

 

مراجع:

1- سیستم بانک مرکزی فدرال رزرو ؛ اهداف و کارکردها ؛منتشر شده توسط هیات مدیران سیستم بانک مرکزی فدرال رزرو
2- مفاهیم اقتصادی -- وب سایت دولت کانادا
3- وب سایت بانک انگلستان
4- مالکوم نایت ، مدیر کل بانک پرداختهاى بين المللى ، انجمن آزاد بانک مرکزی آلبانی ، اول دسامبر 2005.
5- وب سایت بانک فدرال رزرو نیویورک

Copyright © 2010 of AryanGroup® - all rights reserved.     Main Page     About FXPedia