www.FxPedia.com

 
       
آريان فاركس پديا

بانک کانادا

کانادا تا پنجاه سال پس از اعلام موجودیت خود در قالب یک کشور مستقل، فاقد یک بانک مرکزی حقیقی بود. علی‌رغم فراخوان‌های پراکنده برای تأسیس چنین نهادی، بيشتر بر این باور بودند كه سیستم بانکداری خصوصی پاسخگوی نیازهای این کشور جوان است. «رکود بزرگ» ، لطمه بزرگی به اقتصاد اين کشور زد و طرح‌هایی برای تأسیس بانک کانادا تصویب شد.
 

محتویات [ hide]

1. تاریخچه بانک کانادا
  1.1. تاسيس بانک مرکزی کانادا
  1.2. اساسنامه بانک مرکزی کانادا
2. مسئولیتها و نظارتهای بانک مرکزی کانادا
  2.1. عملیات و نظارتها
  2.2. سرپرست بانک کانادا
  2.3. شورای نظارت
  2.4. کمیته اجرایی مدیریت
3. سیاستهای پولی بانک کانادا
  3.1. نرخ ارز شناور کانادا
  3.2. اهداف کنترل تورم کانادا
    3.2.1. نرخ وامهای کوتاه مدت
   3.2.2. نرخ دامنه عملیاتی بانک کانادا
 3.3. شورای سیاستهای بلند مدت پولی
   3.3.1. ستاد طرح اقتصادی
   3.3.2. توسعه بین المللی
   3.3.3. جنبه های کوتاه مدت اقتصاد کانادا
 3.4. الگوی اقتصادی
  3.4.1. رئوس گزارش طرح اقتصادی
  3.4.2. رئوس نهایی و توصیه ها
 3.5. شورای مشورتی حاکم
  3.5.1. ارتباطات پیگیری کننده
 3.6. خط مشی های شرایط سکوت
4. سیستم پولی کانادا
  4.1. وام دهنده در مقام راه حل نهایی
  4.2. مدیریت واحد پول و منابع پولی
  4.3. مدیریت بانکی و خزانه دولتی
  4.4. ذخایر ارزهای بین المللی
  4.5. مدیریت بدهی ها
  4.6. بدهی چرخه بازار
 

تاریخچه بانک کانادا

کانادا در سال 1867 م. با امضای عهدنامه آمریکای شمالی بریتانیایی به‌عنوان کشوری مستقل شناخته شد. در شرایطی که هنوز بخشی از مستعمرات انگلستان قلمداد می‌شد، اما استقلال خود را کسب کرد و به کشور خودمختاري تبديل شد که دیگر بخشی از انگلستان نبود.

بانک‌های بزرگ متعددی پیش از اتحاد کانادا تأسیس شده بودند و هر بانک مجاز بود که واحد پولی خود را معرفی کند؛ درست همانطورکه پیش از اتحاد رواج داشت. این بانک‌ها که عمدتاً در مناطق مهم اقتصادی مانند هالیفاکس، تورنتو و مونترال واقع شده بودند، مجموعه‌اي از شعبات برای ارائه خدمات بانکی به نقاط دور از مراکز شهری تأسیس کردند. این سیستم شعبات نیازهای اولیه بيشتر مردم را پاسخ می‌داد. سفرهای بین شهری محدود بود و سفرهای خارج از کشور نيز به قصد انجام امور بازرگانی، به گوش کمتر کسی آشنا بود. برای اغلب شهروندان صرف این که هر واحد پولی برای انجام فعالیت‌های روزمره قابل پرداخت باشد چندان مهم نبود که کدام بانک، چه واحد پولی را تعیین می‌کند؛ اما در اوایل قرن بیستم و با گسترش سفر و حمل‌ونقل و همچنین اهمیّت یافتن تجارت بین‌المللی، نیاز به یک بانک واحد که از حمایت دولتی برخوردار باشد، هر چه بیشتر احساس می‌شد.

تاسيس بانک مرکزی کانادا

رکود بزرگ دهه 1930 میلادی این ضرورت را ایجاد کرد که موضوع تأسیس بانک مرکزی مجدداً ارزیابی شود. شرایط سخت اقتصادی با شعار «دهه بیست پویا» - که مطابق آن اعتبار به‌راحتی و برای بيشتر مردم با نرخ بهره سنگین در دسترس خواهد بود - در تضاد بود. هنگامی‌که سقوط ارزش سهام 1929 اتفاق افتاد اغلب سهامداران یک‌شبه همه دارایی خود را از دست دادند و بانک‌ها برای حفظ سرمایه، اعطای وام را تا حداقل كاهش دادند.

با به‌تعویق‌افتادن وام‌ها و با سقوط شدید ارزش پول، بسیاری از شرکت‌ها تعطیل شدند و خانواده‌ها فقط قادر بودند نیازهای اولیه خود را - که گاه این نیازها نیز قابل تهیه نبودند- تأمين كنند. نرخ بیکاری تا حد 30% افزایش یافت و این درحالی اتفاق می‌افتاد که بخش‌های کشاورزی و صنعت که بزرگترین کارفرماهای کشور بودند، بیشترین زیان را از این رکود به خود دیدند. با توجه به این شرایط چندان طولی نکشید که بانک‌های خصوصی متهم به ایجاد - و حتی به درازا کشیدن - شرایط رکود شناخته شدند و نیاز به تأسیس بانک مرکزی برای نظارت بر سیاست‌هایپولی بیش از پیش ضرورت يافت.

با درنظرداشتن این مسأله که بانک‌های خصوصی چه ارتباطی با رکود اقتصادی و گسترش آن داشتند، کابینه نخست وزیر وقت، آر. بی. بنت ، کمیسیون سلطنتی با هدف امکان‌سنجی، تأسیس بانک مرکزی کانادا را ایجاد کرد. این کمیسیون به این نتیجه رسید که تأسیس یک بانک مرکزی بهترین راهکار ممکن برای حفاظت از اقتصاد کانادا است و کابینه بنت به‌سرعت پیش‌نویس حقوقی‌اي را که قرار بود اساسنامه بانک مرکزی کانادا باشد، تهیه کرد. قانون جدید در مارس سال 1935 م. به تصویب رسید و بانک کانادا در قالب شرکت خصوصی سهامی‌ عام رسماً کار خود را آغاز کرد. در سال 1938 م. دولت کانادا اساسنامه بانک مرکزی کاناد را تغییر داد تا این بانک را خصوصی‌سازی کرده، به شرکتی وابسته به دربار تبدیل کند.

 
حکم بانک مرکزی کانادا

حکم بانک مرکزی کانادا در مقدمه اعلامیه بانک کانادا که بیانگر نیاز به تأسیس بانک مرکزی «به منظور تنظیم اعتبارات و واحد پولی برای بهترین شرایط حیات اقتصادی کشور، کنترل و حفاظت از ارزش پول ملی و کاهش نوسانات بین‌المللی، کنترل نوسانات در سطح کلی در زمینه‌های تولید، تجارت، تعیین نرخ‌ها و اشتغال تا حد ممکن و با هدف عملیات مالی و در کل با هدف اعتلای رفاه اقتصادی و پولی کانادا» قید شده است.

این متن را می‌توان به عناصر اصلی زیر در حکم بانک مرکزی کانادا خلاصه کرد:

  سازماندهی به اعتبارات و واحد پول؛
  کنترل و حفاظت ارزش خارجی پول ملی؛
  کاهش‌دادن نوسانات در سطوح تولید، تجارت، نظارت بر قیمت‌ها و اشتغال؛

مسئولیت ها و نظارتهای بانک مرکزی کانادا

سرپرست بانک کانادا لازم است که به‌طور منظم با وزیر اقتصاد ملاقات کند. این ملاقات‌ها برای در جریان قراردادن دولت از شرایط اقتصادی موجود و بازبینی کارایی صورت می‌پذیرد که مطابق با آن بانک مرکزی موظف است اقدامات تعیین‌شده را برای مبارزه با تورم انجام دهد. این شیوه حسابرسی در بانک کانادا حائز ارزش و جایگاه خاصی است.

درصورتی‌که اختلاف نظر بزرگی بین شورای مدیریت بانک و وزیر اقتصاد در مورد سیاست‌های پولی رخ دهد، تصمیم نهایی به عهده وزیر خواهد بود. رسم بر این است که وزیر، بخشنامه‌اي کتبی برای سرپرست بانک کانادا ارسال و تغییرات لازم در نظام پولی را مشخص می‌کند و شورای مدیریت بانک، راهی جز پذیرش تغییرات خواسته‌شده ندارد. چنانچه سرپرست بانک کانادا بخشنامه کتبی به این شکل دریافت کند، روند معمول به این شکل است که وی بلافاصله راهکار مورد نظر را به مناقصه می‌گذارد. البته این امر صرفاً یک راهکار است و عملاً در تاریخ کانادا هرگز اتفاق نیفتاده است که سرپرست بانک کانادا چنین بخشنامه‌اي از وزیر اقتصاد دریافت کند.

عمليات ها و نظارت ها


سرپرست بانک کانادا

مدیر اجرایی سرپرست بانک کانادا به‌عنوان عضو ارشد بانک کانادا اختیار تام بر تمامی ‌عملیات بانکی دارد. سرپرست بانک کانادا، توسط وزیر اقتصاد و برای یک دوره 7 ساله منصوب می‌شود و دولت نمی‌تواند او را از خدمت عزل كند. این راهکار در اعلامیه اصلی بانک کانادا درج شد تا اطمینان حاصل شود که دستورالعمل‌های کوتاه‌مدت نمی‌تواند سیاست‌های پولی کلان و ثبات اقتصادی کانادا را تحت تأثیر قرار دهد.

شورای نظارت

شورای نظارت مسؤول اتخاذ تمامی ‌تصميم‌های نهایی در مورد سیاست‌های پولی و تنظیم نرخ‌های کوتاه مدت (نرخ‌هاي شبانه) و همچنين ناظر بر فعالیت‌های روزمره بانک است. سرپرست بانک و معاون ارشد شورای نظارت اعضای ناظرین جانشین را تشکیل می‌دهند.

کمیته اجرایی مدیریت

کمیته اجرایی مدیریت در وهله اول مسؤول تعیین سیاست‌های بلندمدت بانک کانادا است. سرپرست بانک، معاون ارشد سرپرست و سه معاون سرپرست اعضاي این کمیته را تشكيل می‌دهند. سایر اعضای این تیم عبارتند از واحدهای حقوقی و فنی ازجمله:

  برنامه‌ریزی راهبردی؛
 
مدیریت ریسک؛
  خدمات فناوری اطلاعات؛
  خدمات سازماني؛
 خدمات مالی؛

سیاستهای مالی بانک کانادا

بانک کانادا بر سیاست‌های اهداف کنترل تورم متکی است تا میزان اثربخشی سیاست‌های پولی خود را کنترل کند. بانک کانادا با تأثیر کوتاه‌مدت بر نرخ بهره این هدف را دنبال می‌کند که شرایط اقتصادی‌ای فراهم کند تا رشدي پایدار برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.


نرخ ارز شناور کانادا

سیاست‌های پولی کانادا بر دو عنصر بنيادی استوار است: «نرخ متغير ارز» که مطابق آن ارزش دلار در بازار ارز تعیین می‌شود و ديگري «هدف کنترل تورم». به این معنی که دولت کانادا دخالت مستقیمی ‌بر ارزش دلار کانادا ندارد و نیز قادر نیست نرخ ثابت برابر یا نسبت ثابت تعیین کند. علاوه بر اثرگذاری بر ارزش برابری، در نرخ بهره کوتاه‌مدت دخالت می‌کند یا - در موارد بسیار نادر در پیش‌گرفتن سیاست خریدوفروش ارز در بازار ارز- بانک کانادا به دلار، بسته به شرایط بازار اجازه نوسان می‌دهد. کانادا برای اولین بار در سال 1950 میلادی نرخ ارز شناور را به کار گرفت و اولین کشور عمده‌ای بود که از این روش استفاده می‌کرد. در سال 1962 نرخ ارزش ثابت را استفاده کرد ولی در سال 1970 به دلار مجدداً اجازه نوسان داده شد. روی هم ‌رفته به‌جز 8 سال، از سال 1950 همواره به دلار اجازه نوسان داده شده و از این بابت با تجربه‌ترین کشور عمده در این زمینه است. گوردون تیسن سرپرست وقت بانک کانادا در سال 2000 طی سخنانی در اتاق بازرگانی متروپولیتن مونترال ، منافع متعددي ناشی از استفاده از نرخ ارز شناور را خاطر نشان کرد. آن عده که دلار کانادا را مد نظر داشته‌اند بدون شک به خاطر دارند که در ابتدای هزاره جدید نرخ برابری دلار کانادا در برابر دلار آمریکا معادل 60/0 بود. علی‌رغم این که فشار داخلی زیادی وجود داشت ولی بانک کانادا از سیاست ارز شناور خود عقب‌نشینی نکرد. بنا به گفته تیسن، سقوط ارزش برابری دلار کانادا به دلیل واکنش به شوک اقتصادی ناشی از بحران اقتصادی آسیا بین سال‌های 1997 و 1998 بود. این واقعه موجب می‌شد که صادرات کانادا به کشورهایی که تحت تأثیر این بحران بودند تا 30% کاهش یابد که خود این امر به کاهش سریع ارزش دلار کانادا در بازارهای جهانی منجر شد.

در همین راستا، اقتصاد آمریکا نیز که در آن زمان به شیوه عملكرد «دو سطح كلان و كوچك» اداره می‌شد به همین شکل تحت تأثیر قرار گرفت که به اختلاف ارزش برابری هرچه بیشتر دلار آمریکا و دلار کانادا انجامید. هرچه این شکاف بیشتر می‌شد، کالاهای کانادایی برای خریداران آمریکایی جذابتر می‌شد. در کوتاه‌مدت، بیش از زیان وارد شده در بازارهای آسیا در بازار آمریکا جبران شد و به این ترتیب بخشی از شوک ناشی از رکود بازارهای آسیا نيز جبران گشت. در جمع‌بندی مطالب ذکرشده باید گفت، هنگام بروز رکود اقتصادی در آسیا، اقتصاد کانادا به طور قابل ملاحظه‌ای تحت تأثیر قرار گرفت و صادرات کانادا به این حوزه کاهش پیدا کرد. عوارض کوتاه‌مدت غیر قابل اجتنابی - مانند کم‌شدن مشاغل مرتبط با کشورهای آسیایی و تنزل ارزش برابری به‌ويژه در برابر دلار آمریکا - در بازار ارز از این پدیده حاصل شد. اما ارزش پايين‌تر دلار کانادا موجب شد که رقابت در صادرات کالاهای کانادایی، بيشتر از کالاهای مشابه در کشورهایي با ارزش پولي قوی‌تر باشد. به‌زودی درآمدهای جدیدی روانه کانادا شد و مشاغلی که پیشتر از بین رفته بودند، به یمن تجارت با آمریکا احیا شدند.

این مورد مثال ساده‌ای است که چگونه ارزِ شناور می‌تواند شوک ناشی از نوسانات وقایع عمده اقتصادی را تحمل و خنثی کند. این مطلب به این مفهوم نیست که هیچکس از رکود اقتصادی آسیا لطمه ندید، بلکه این مثال برای خاطر نشان کردن نتایج حالتی است که دولت اجازه نوسان نرخ ارز را نمی‌داد. بانک‌ها در ابتدا مجبور بودند برای کاهش فشار ناشی از سقوط ارزش برابری ارز، نرخ بهره را افزایش دهند. حاصل افزایش نرخ بهره، کاهش ذخایر پولی و افزایش هزینه اعتبارات بود که بعضي از مردم و شرکت‌ها را وادار می‌کرد تا برخی از هزینه‌های خود را به تعویق بیندازند. از آنجاکه کارفرمایان قصد کاهش هزینه‌های خود را داشتند، کاهش اشتغال غیر قابل اجتناب بود. به این ترتیب با حفظ ارزش برابری دلار کانادا در برابر دلار آمریکا، غیر محتمل بود که فرصت تجاری جدیدی برای کانادا در بازار آمریکا ایجاد شود و کالاهای کانادایی قدرت رقابتی در مقابل کالاهای ساخت سایر کشورها را نداشتند.

حال نگاهی به موقعیت فعلی در اواخر سال 2007 که دلار کانادا روند افزایش ارزش خود را تا حد 30% در برابر دلار امریکا حفظ کرد، بیندازیم. درحالی‌که این خبر برای خریداران کالاهای آمریکایی خبر خوشایندی است، برای صادرکنندگان کانادایی شرایط سختی فراهم کرده است. خریداران آمریکایی که حدود 85% مشتریان صادرات کانادا را شامل می‌شوند، اکنون باید حدود یک‌سوم بهای بیشتری را نسبت به یک ماه قبل به سبب تقویت دلار کانادا بپردازند.

برخلاف موقعیت حاکم در دهه 90 میلادی، اقتصاد آمریکا به دلیل رکود اقتصادی که خود آمریکا درگیر آن است و از نرخ بهره بیش از نرخ بهره وام‌هاي درجه 2 ناشی می‌شود، به‌خوبی عمل نمی‌کند. بار دیگر فشارهای اقتصادی داخلی دولت کانادا را وادار می‌كند که از بانک کانادا بخواهد تا در این زمینه دخالت کند، اما این بار با هدف کاهش نرخ بهره، تا از اين طريق ارزش برابری پول خود را کاهش دهد.


اهداف کنترل تورم کانادا

سیاست مالی کانادا در سال 1992 با این هدف تغییر کرد که سطح معیار تورم را به‌عنوان ابزاری برای ارزیابی کارایی سیاست‌های پولی بانک تعیین کند. این تصمیم، مشابه نحوه عملکرد سایر بانک‌های مرکزی از جمله بانک مرکزی انگلستان و خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا است. تورم شاخص، کلیدی است که اقتصاد کشورهای مختلف همواره به آن توجه می‌کنند. تورم نشان‌دهنده سلامت کلی اقتصاد یک کشور است. کشورهای با نرخ تورم زیر یک درصد، در خطر رکود هستند و نرخ تورم بیشتر از 3% نمایانگر این حقیقت است که تقاضا برای کالا و خدمات می‌تواند بیشتر از توان خروجی کشور برای برآورد نرخ فزاینده تقاضا باشد. این امر به افزایش کالاها و خدمات با تقاضای بیشتر منجر خواهد شد.

نرخ تورم مورد نظر کانادا در حال حاضر بین 1% تا 3% است که 2% نرخ مطلوب آن خواهد بود. بسته به نرخ تورم، بانك مركزي كانادا، تغییرات لازم را در ساختار پولی خود از طریق اعمال نفوذ کوتاه‌مدت در میزان نرخ بهره و نرخ وام‌های کوتاه‌مدت اعمال می‌کند؛ که عبارتند از: نرخ وام‌های کوتاه‌مدت: بيشتر نهادهای مالی مطرح کانادا اعضای سیستمی ‌موسوم به «سیستم انتقال ارزش بالا» (LVTS) هستند. این سیستم، یک سیستم الکترونیکی است که با کمک آن نهادهای مالی می‌توانند با یکدیگر نقل و انتقال‌هایي با حجم زیاد انجام دهند. در انتهای روز حساب‌ها بسته شده و بعضی بانک‌ها ذخایر اضافه‌ای خواهند داشت؛ درحالی که سایر بانک‌ها مجبور خواهند بود که از بازار شبانه وام بگيرند تا معاملات روزمره خود را به اتمام برسانند.

نقطه میانی این دامنه، مهم‌ترین معیاری است که بانک کانادا بر اساس آن وام می‌دهد؛ چراكه این نقطه در واقع نقطه هدف بانک کانادا برای وام‌های کوتاه‌مدت (یک شبه) است. نقطه هدف معمولاً در وسط محدوده عملیاتی بانک واقع شده است. هنگامی‌ که بانک کانادا نرخ هدف خود را تغییر می‌دهد، نرخ‌های دیگر نیز معمولاً از این تغییر متأثر می‌شوند. همین رابطه است که بانک کانادا را قادر میسازد تا در نرخ بهره شبانه، تأثیر بگذارد که به نوبه خود بر نرخ بهره وام‌های بانک‌ها نيز مؤثر خواهد بود. باید به خاطر داشت که نرخ هدف برای بهره شبانه (که عبارت است از همان نرخی که بانک انتظار دارد برای نرخ کوتاه‌مدت خود مشاهده کند) همواره در میانه نرخ دامنه عملیاتی بوده و این دامنه نیز به اندازه نیمی ‌از یک درصد است. از همین رو، اگر نرخ هدف فعلی برای بهره کوتاه‌مدت (یکروزه) به مقدار 5% باشد، محدوده بالایی و پایینی این محدوده به ترتیب عبارت خواهند بود از 25/5% و 75/4%. محدوده بالایی نرخی است که مطابق با آن، بانک به بازار شبانه وام‌دهی خواهد کرد و محدوده پایینی برای پرداخت سپرده‌ها مبنا قرار می‌گیرد.
..

نرخ وامهای کوتاه مدت
بيشتر نهادهای مالی مطرح کانادا اعضای سیستمی موسوم به سیستم انتقال ارزش بالا (Large Value Transfer System, LVTS ) هستند. این سیستم، یک سیستم الکترونیکی است که با کمک آن نهادهای مالی می توانند با یکدیگر نقل و انتقال هایي با حجم زیاد انجام دهند. در انتهای روز حسابها بسته شده و بعضی بانک ها ذخایر اضافهای خواهند داشت، درحالی که سایر بانکها مجبور خواهند بود که از بازار شبانه وام بگيرند تا معاملات روزمره خود را به اتمام برسانند. نرخ این وامهاي شبانه تعیین کننده سود تضمین شده ای است که بانکهای خصوصی کانادایی حاضرند بر مبنای آن وام دهی شبانه یکروزه انجام دهند.
نرخ بهره وامهای کوتاه مدت شاخص بسیار مهمی است به اين دليل که منجر به تغییراتی در نرخ بهره های وامها و رهنها می شود. به این نکته توجه داشته باشید که بانک کانادا

در این صورت، دامنه عملیاتی عبارت خواهد بود از:::

محدوده بالایی (نرخ بانکی وامهای یک شبه)

5/25%

نرخ بهره  شبانه

5/22%

محدوده  پایینی (نرخ پرداختی به سپرده ها)

4/75%

در صورتی که ه بانک کانادا نرخ یکشبه هدف را تغییر دهد، این تغییر در کل دامنه عملیاتی مشاهده خواهد شد. در مورد مثال بالا، افزایش 25 واحدی در نرخ یکشبه هدف نتایج زیر را به دنبال خواهد داشت::

 

5/50%

نرخ بهره شبانه

5/25%

محدوده پایینی (نرخ پرداختی به سپرده ها)

5/00%

شورای سیاستهای بلند مدت پولی

بانک کانادا از سال 2000 سیستمی ‌را معرفی کرد که مطابق با آن در هر سال 8 تاریخ از پیش‌ تعیین‌شده برای اعلام سیاست‌های کلیدی در مورد نرخ‌های شبانه هدف مشخص می‌شود و تاریخ این اعلام معمولاً روزهای سه‌شنبه است و هر یک از جلسات در برنامه زمانی کاملاً مشخصي که با دقت اجرا می‌شود، برگزار شده، معمولاً به اعلام جزئیات سیاست‌گذاری‌ها و نرخ‌ها منتهی می‌شود. چندین بخش مختلف بانک کانادا در فراهم‌سازی هر یک از این اعلان‌های قیمت همکاری می‌کنند. شرح وظایف هر یک از این بخش‌ها به شرح ذیل است:

ستاد طرح اقتصادی

گزارش ستاد طرح اقتصادی، اولین گزارش تحلیل آماری است که برای شورای نظارت آماده می‌شود. این گزارش جدیدترین اطلاعات موجود در مورد اقتصاد کانادا را مد نظر می‌گيرد و راهکارهای پیشنهادی را برای نرخ‌های شبانه که بتواند نرخ تورم را تحت کنترل نگه دارد و همواره نزدیک رقم ایده‌آل 2% باشد، طرح می‌كند. گزارش ستاد طرح اقتصادی،‌ شاخص‌های اقتصادی بين‌المللی، نگاهی به شرایط اقتصادی کانادا و یک الگوی اقتصادی بر مبنای تمامی اطلاعات ارائه شده در گزارش را دربرمی‌گيرد.


توسعه بین المللی


واحد بین‌المللی بانک کانادا گزارشی برای شورای نظارت آماده می‌کند که در آن شرایط اقتصاد جهانی را مورد تحلیل قرار می‌دهد. شرایط بازارهای جهانی از این بابت حائز اهمیت است و کانادا به‌عنوان یکی از صادرکنندگان مطرح دنیا و نيز توان کشورهای خارجی برای ادامه خرید محصولات کانادایی و برای انجام ارزیابی‌ها و پیش‌بینی‌های سال آینده همواره باید ارزیابی شوند.


جنبه های کوتاه مدت اقتصاد کانادا

این گزارش شامل تحلیل جامعی از شرایط موجود اقتصاد کانادا است و شاخص‌های پرکاربردتري مانند فروش اتومبیل، خرید منزل، اشتغال، حمل‌ونقل محصولات تولیدشده، خرده‌فروشی، و معاملات کالاهای تجاری را در بر می‌گیرد. با توجه به شرایط ناپایدار این شاخص‌ها، نتایج به‌دست‌آمده نیز ناپایدار بوده و فاکتورهایی مانند شرایط سخت جوّی و خسارت نیروی انسانی، شامل محاسبه آسیب وارده خواهند شد. در صورت لزوم، این گزارش، به‌عنوان گزارش فوری از شرایط موجود که می‌تواند اطلاعاتی در مورد شکل‌گیری روندهای احتمالی به دست دهد تلقی می‌شود.

الگوی اقتصادی


هدف از الگوی اقتصادی واردکردن اطلاعات کسب‌شده از طریق نهادهای مذكور و گزارش‌ها و پیش‌بینی‌های مربوط در قالب یک الگوی كلان اقتصادي از اقتصاد کاناداست. این الگو نشان می‌دهد كه تغییرات به چه شکلی بر اقتصاد کانادا، ازجمله نرخ تورم پیش‌بینی‌شده، تأثیرگذار هستند. این الگو یک مطالعه موردی واقع‌گرایانه از اقتصاد کشور است و به شورای نظارت در تعیین نرخ بهره مرجع مناسب کمک می‌کند.


رؤوس گزارش طرح اقتصادی
شورای نظارت با در دست‌داشتن گزارش ستاد طرح اقتصادی و آخرین نتایج الگوی شبیه‌سازی، حدود یک هفته پیش از تاریخ اعلام‌شده، مجموعه‌ای از نتیجه‌گیری‌ها را انجام می‌دهد. این جمعبندی‌ها حول چهار محور و توسط چهار مجموعه ارائه می‌شود:

1- خطرات و راه های جایگرین
محتوای گزارش ستاد طرح اقتصادی در نام آن نهفته است: طرحی از شرایط آینده اقتصاد کانادا بر مبنای ارزیابی شرایط فعلی. درست مانند هر حالت مشابه، خطرات حقیقی مختلفی از تحلیل نادرست و یا خطرات جدی مانند شوک‌های اقتصادی پیش‌بینی‌نشده می‌تواند موجب به‌دست‌آمدن نتایج نادرست شود. از همین رو سناریوي جایگزینی نیز تقدیم شورای نظارت می‌شود.

2- پیش بینی و بررسی منطقه ای
برای این که مناطق مختلف کشور مد نظر قرار گیرند و برای حصول اطمینان از این که سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات اتخاذشده همه جنبه‌های اقتصاد کشور را در گزارش بگنجاند، نمایندگان محلی بانک کانادا هر ساله پرسشنامه‌هایی را گردآوری می‌کنند؛ پرسشنامه‌های مورد نظر شامل صدها شرکت است كه برنامه‌های توسعه شرکت‌های مختلف و اطلاعات بازار مربوط به آن را شامل شده و در قالب یک پیش‌بینی یکپارچه ملی - که مشتمل بر اطلاعات اقتصادي كل کشور است- ارائه می‌شود.

3- پول و اعتبار
الگوی اقتصادی که در گزارش ستادی استفاده می‌شود، نشان‌دهنده ارتباط بین نرخ‌های بهره و تغییرات محتمل در مخارج، توسط خانوارها و واحدهای تجاری در صورت تغییر نرخ بهره است. سایر جنبه‌هایی که باید به موازات الگوی مخارج آینده مد نظر داشت عبارتند از: پس‌اندازها و نحوه هزینه‌کردن اعتبارات.

«دایره تحلیل مالی و پولی بانک کانادا» ، میزان اعتبارات را پیگیری کرده و وام‌های اعطایی به واحدهای تجاری و خانوارها را مرور می‌کند تا تغییرات لازم در تأمین پول در صورت تغییر نرخ بهره را برآورد کند.

4- نیازهای بازارهای مالی
دایره بازارهای مالی بانک کانادا ، شرایط بازار را نسبت به انتظار بازار از بانک مرکزی در قبال نرخ بهره می‌سنجد. تغییر مورد انتظار، موجب نوسانات کمتری خواهد شد تا تغییر غیرمحتمل و پیش‌بینی‌نشده. با داشتن تصویر واضحی از آنچه بازار انتظار دارد بانک مرکزی می‌تواند مواردی را که نیاز به رسیدگی دارند، هنگام تغییر نرخ بهره با دقت شناسایی کند. هدف از این رویه ارائه پیغامی ‌منطقی و سالم به منظور کاهش تشویش عمومی‌ در مورد تغییر نرخ‌های بهره است.

رؤوس نهایی و توصیه ها

معمولاً آخرین جلسه در جمعه پیش از تاریخ اعلام سیاست‌های کلیدی نرخ‌ها برگزار می‌شود. در این جلسه شورای نظارت با اعضای کمیته بازبینی سیاست‌های پولی، رؤسای چهار بخش تهیه‌کننده پیشنویس‌های گزارش و مدیران بخش‌های مالی واقع در مونترال و تورنتو ملاقات می‌کنند.

شورای مشورتی حاکم
ببر مبنای اطلاعات گردآوری‌شده در آخرین جلسه، شورای نظارت باید در مورد محتمل‌ترین خط مشی اقتصادی ممکن در آینده در قبال تورم به اجماع برسند. این افراد، خطرات مرتبط با دیدگاه مطرح‌شده را مشخص کرده، با در نظر گرفتن طرح اقتصادی برای تمامی ‌مخاطرات ممکن، در مورد سطوح مناسب سیاست‌های کلیدی مشاوره می‌کنند.


شورای نظارت دوباره روز دوشنبه گرد هم آمده و در مورد سیاست‌های اتخاذشده درباره نرخ‌ها تصمیم‌گیری خواهند کرد. بیانیه این گردهمایی ساعت 9 صبح روز بعد منتشر می‌شود.
.

ارتباطات پیگیری کننده
بانک مرکزی گزارش سیاست‌های پولی یا گزارش آخرین تصمیمات سیاست های پولی  را چهار بار در سال منتشر می‌کند. این گزارش‌ها، جزئیات بیشتری از دیدگاه‌های شورای نظارت در مورد فعالیت‌ها و تورم و خطراتی را که می‌تواند این تصمیمات را بی‌اعتبار کند، در بر می‌گيرد. از هرکسی که قصد معامله با دلار کانادا در بازارهای ارز را داشته باشد، خواسته خواهد شد که این گزارش‌ها را بر روی وب‌سایت بانک کانادا مطالعه کند.
 

خط مشی های شرایط سکوت
اعضای شورای نظارت بانک کانادا پیش از تاریخ هر یک از هشت برنامه کلیدی سیاست‌گذاری نرخ‌ها باید راهکار شرایط سکوت را مد نظر قرار دهند. این شرایط سکوت - یا شرایط فاقد توضیح - ایجاب می‌کند که اعضای شورای نظارت از هرگونه صحبت یا اظهار نظر در مورد چشم‌انداز اقتصادی خودداری کنند تا از هرگونه پیش‌بینی‌های احتمالی در مورد عملیات سیاست‌های مالی پیشگیری به عمل آید. شرایط سکوت از روز چهارشنبه هفته پیش از اعلام نرخ‌های بهره شروع می‌شود و هنگامی‌که نرخ‌ها اعلام شدند خاتمه مییابد. شرایط سکوت مشابهی نیز در مورد اعلام‌های سیاست‌های پولی اعمال می‌شود.

توجه: ضمن این که شرایط سکوت برای اعضای شورای نظارت اعمال می‌شود، از تمامی ‌نمایندگان بانک‌ها نیز خواسته می‌شود که به شرایط سکوت متعهد باشند.


سیستم پولی کانادا شامل تعدادی بانک بزرگ (که از آنها به‌عنوان پنج بانک نیز نام برده می‌شود)، مجموعه‌ای از بانک‌های کوچکتر، اتحادیه‌های اعتباری و سایر نهادهای مالی است. بانک کانادا با سایر آژانس‌های فدرال ایالتی و مؤسسات مالی همکاری می‌کند تا از سلامت و کارایی نظام مالی کانادا اطمینان حاصل کند، اما مستقیماً نظام مالی را تحت کنترل نمی‌گیرد. در سطح فدرال، مسائل مربوط به مصرف‌کنندگان در وهله اول توسط دفتر سرپرستی نهادهای مالی حل و بررسی می‌شوند.


وام دهنده در مقام راه حل نهایی

به منظور حصول اطمینان از تأمين نقدينگي توسط نظام بانکی کانادا، اين بانک منابع مالی را برای نهادهای مالی، از طریق اعطای وام‌های شبانه، در نظر گرفته است. این شیوه، معمول‌ترین روشی است که بانک کانادا برای حصول اطمینان از ميزان نقدينگي از آن استفاده می‌کند؛ اما روش‌های معمولی دیگري نیز برای این کار ممکن است وجود داشته باشد که مطابق آنها، چنانکه نهاد مالی نیاز به کمک داشته باشد، به‌عنوان آخرین راه حل بانک کانادا در مقام وام‌دهنده عمل می‌کند:

1- ببانک کانادا اعتبار عملیاتی لازم برای تسويه‌حساب با نهادهای مالی را از طریق برنامه کمک مالی اضطراری (ELA) فراهم می‌کند. این اقدام با هدف كمك به نهاد مالی - که تعهدات مالی متعددی به شکل سپرده دارد، اما دارایی‌های آنها به گونه‌ای سرمایه‌گذاری شده که نقدينگي به‌سختی مقدور است و با این خطر روبه‌رو هستند که نتوانند به تعهدات خود عمل کنند- صورت می گیرد.
 ELA صرفاً وسیله‌اي است که توسط بانک کانادا در اختیار نهادهای مالی قرار میگیرد که بتوانند به تعهدات خود عمل کنند تا این که نهاد مالی بتواند سرمایه لازم برای نیازهای مشتریان را تأمين کند.

2- در شرایط اضطراری، بانک کانادا این اختیار را دارد که سرمايه لازم برای خرید اوراق بهادار متعدد صادرشده از طرف نهاد مالی کانادایی یا خارجی را تأمین کند.

مدیریت پول و منابع پولی

بانک کانادا مسؤولیت انحصاری همه امور مربوط به طراحی، تولید و توزیع اسکناس‌های رایج در کانادا را به عهده دارد. بانک کانادا به‌عنوان تنها تأمین‌کننده اسکناس، می‌باید توان تأمین اسکناس کافی مورد نیاز نهادهای مالی و بانک‌های کشور را داشته باشد. بانک‌ها و سایر نهادهای مالی، اسکناس‌های خود را از طریق سیستم توزیع اسکناس - که مسؤولیت جمع‌آوری و انهدام اسکناس‌های کهنه را که دیگر مناسب چرخه پولی نیستند برعهده دارد - تأمین می‌کنند.


مدیریت بانکی و خزانه دولتی

دریافتکننده ارشد کانادا غالب درآمدهای دولتی حاصل از مالیات‌های عمومی‌ یا مالیات شرکت‌ها را دریافت می‌کند. وی همچنین مسؤوليت پیش‌بینی اکثر هزینه‌های کشور را بر عهده دارد. وظيفه ديگر بانك كانادا، حصول اطمينان از موجودي كافي در صندوق حساب‌هاي كاري به منظور تأمين نيازهاي روزمره به پول نقد و نيز سرمايه‌گذاري پول‌هاي اضافي در سپرده‌هاي مدت‌دار است.

مدیریت بانکی و خزانه داری دولتی

دولت، ذخایر ارزهای خارجی را به منظور خرید و فروش ارز در بازار آزاد در اختیار دارد. در پارهای از موارد بانک مرکزی ممکن است دلار کانادا را مستقیماً از طریق بازارهای ارز و به منظور کمک به ثبات ارزش دلار و در اقدامی ‌برای حرکت‌های احتمالی غیرمعمول که می‌تواند تأثیر ناخوشایندی بر دلار کانادا داشته باشد، به فروش برساند. باید توجه داشت که دخالت مستقیم به این شکل تقریباً به‌ندرت اتفاق می‌افتد ولی در پاره‌ای از موارد این دخالت امری اجتناب‌ناپذیر است زيرا اقدام بلافاصله روی دلار می‌تواند برای رسیدن به اهداف بلندمدت و با هدف تنظيم نرخ بهره باشد و نيز می‌تواند نشانه‌های بلافاصله روی دلار داشته باشد.

مدیریت بدهیها

بانک کانادا، اطلاعات و تخصص مورد نیاز دولت برای خدماترسانی و مدیریت بدهی‌های ملی و مدیریت آنها را در اختیار دولت قرار می‌دهد. غالباً بدهی‌ها به شکل صورتحساب خزانه‌داری و يا به صورت اوراق قرضه قابل انتقال است که دولت در حراجی‌ها و در بازار آزاد به فروش می‌رساند. بانک مرکزی کانادا به معاملات این اوراق ياري رسانده و کمک مالی کمهزینهای برای دولت فراهم می‌کند.

بدهی چرخه بازار

بدهی چرخه بازار غالباً به شکل اوراق قرضه پس‌انداز یا سایر انواع اوراق قرضه است که دولت از طریق یک شبکه فروش شامل نمایندگان فروش و همچنین مستقیماً توسط وب‌سایت‌های دولتی به فروش می‌رساند. بانک کانادا موظف به ارائه مشاوره به دولت کانادا و همچنین پیاده‌سازی و مدیریت عملیات مربوط و ارائه خدمات مربوط به فروش اوراق قرضه دولتی است.

 

لينكهاي مرتبط


وب سايت بانك مركزي كانادا
 

مراجع

 1- وب سايت بانك مركزي كانادا

 

 

Copyright © 2010 of AryanGroup® - all rights reserved.     Main Page     About FXPedia