www.FxPedia.com

 
       
آريان فاركس پديا

بانک حل دعاوی بین المللی


پس از جنگ جهانی اول و به عنوان بخشی از قرارداد ورسال (1919)، آلمان وادار به پرداخت هزینه های عملیاتی شد. در جریان یک‌سری از مذاکرات که در سال 1930م. در شهر لاهه به منظور مطرح کردن جزئیات پرداختها انجام شد، بانک حل دعاوی بینالمللی با مسؤولیت اداره و نظارت بر این پرداختها رسماً تأسیس شد. از آنجا که بانک حل دعاوی بین المللی به منظور فعالیت در قالب نهاد بی طرف تأسیس شده بود، تصمیم بر آن شد که دفتر مرکزی آن در سوئیس در شهر «بازل» واقع شود و در طول جنگ بیطرف باقی بماند. دلیل این امر آن بود که که از احتمال اعمال نظر هر یک از قدرتهای برتر که در مالکیت این سازمان جدید سهیم بودند کاسته می شد.
از زمان تأسیس بانک حل دعاوی بین المللی (BIS) تاکنون تغییرات بسیاری از جمله فلسفه تأسیس BIS صورت گرفته است. با این حال، با تغییراتي در این حرفه همراه بوده، همچنان نقش مهمی در روابط مالی بین المللی ایفا می‌کند. امروزه نقش این بانک به این شکل تبیین می شود: «تقویت همکاری میان بانکهای مرکزی و سایر سازمانها در دستیابی به ثبات مالی و پولی». به منظور دستیابی به این هدف، BIS مستقیماً با استفاده از مجموعه خدماتی که برای جامعه مالی بین المللی و به طور غیرمستقیم به عنوان میزبان مجموعه همایشها و گروههای کاری که ارائه می دهد، عمل می کند.
 

محتویات[hide]

 

ثبات اقتصادی

به منظور نیل به هدف گسترش همکاری با هدف ثبات اقتصادی، BIS جلسات متعدد و منظمی برقرار می کند که «جلسات عمومی» نامیده میشود. نمایندگان بانکهای مرکزی کشورهای عضو، اعضای شرکت کننده در این جلسات هستند. در ژانویه 2008، BIS تعداد 55 کشور را به عنوان اعضای این بانک اعلام کرد. BIS، حامی و سازماندهنده کار گروههایی در زمینه های دیگر است؛ گروه هايي مانند مدیریت صندوقهای ذخیره، مشارکت در حسابرسی و فناوری اطلاعات و مخابرات. لیست کامل اعضا را میتوان روی وب سایت BIS مشاهده کرد.

 [2]

جلسات عمومی

جلسات عمومی BIS که شش بار در سال برگزار میشود و در آنها از تمامی اعضا خواسته میشود که در آن شرکت کنند، مهمترین واقعه بین تمامی جلسات و سمینارهایی است که BIS سازماندهی میکند. جلسات عمومی، تالار گفتگوی آزادی فراهم میسازد كه در آن چالشهای دنياي اقتصاد و بازارهای مالی جهان را ارزیابی ميكند. اعضا، آزاد هستند که رای خود را درباره مواردی که در جلسات عمومی عنوان می شود مطرح کنند، اما بنا به ساختار خصوصی BIS، تعداد آرای مجاز هر عضو به مقدار سهم اعضا بستگي دارد.

گروه 10
گروه 10، ده کشور پیشرو دنیا در صنعت را دربرميگيرد كه شامل کشورهای زیر است:

• کانادا
• فرانسه
• آلمان
• ایتالیا
• ژاپن
• هلند
• سوئیس
• انگلستان
• ایالات متحده امریکا

وزرای اقتصاد و رهبران بانکهای مرکزی گروه 10 به طور معمول یک بار در سال در بازل گرد هم مي آيند و سیاستهای اقتصادی و پولی را مورد بحث قرار می دهند. مضاف بر این، نمایندگان سطح پایینتر گروه 10 در زمان لزوم جلسات ملاقات هاي بیشتری برپا می کنند.
 

گروه های کاری و جلسات متخصصین


BIS، ، علاوه بر جلسات عمومی و جلسات گروه 10 به طور منظم جلساتی با شرکت مقامات ارشد بانکهای مرکزی برگزار می کند که هر یک از این جلسات به موضوع خاصی اختصاص دارد. بعضی از مهم‌ترین گروههای شرکت کننده در این جلسات عبارتند از:

- کمیته نظام مالی جهانی
این کمیته، به ریاست «دونالد ال کان» (Donald L. Kohn) که معاون شورای حکام خزانه داری فدرال ایالات متحده آمریکاست اداره می شود. وظیفه این کمیته، بازبینی وضعیت اقتصاد جهانی با هدف بهبود عملکردها و حصول اطمینان از برقراری ثبات در اقتصاد جهانی است.

- کمیته نظام حل و فصل و پرداخت
این کمیته، با همکاری اعضای BIS فعالیت می کند و وظیفه آن ارتقا و توسعه روابط بین بانکی است. در این جلسات به اشتراک گذاری اطلاعات، در مورد راهکارهای داخلی و عملیات تسویه حسابها مورد بحث قرار مي گيرد تا عملیات فرامرزی و چند ارزی به شکل راحت تری انجام شود.

- انستیتو ثبات مالی
انستیتو ثبات مالی (FSI) كه در سال 1999 با هدف اشاعه دستورالعملهای توسعه نظام مالی جهانی تأسیس شد، با کمیته نظارتی بانکداری بازل همکاری نزدیکی دارد. هدف اولیه FSI عبارت است از «ارتقای استانداردها و شیوه های نظارتی سالم در جهان» و «حمایت از اجرای کامل استانداردها در همه کشورها».

خدمات بانکی برای بانک های مرکزی


- کمک مالی اضطراری
BIS، سابقه طولانی همکاری با بانکهای مرکزی و راهنمایی و حمایت از اقتصاد بازارها در مواجهه با بحرانهای مالی دارد. BIS این اختیار را دارد که در شرایط ضروری و به منظور نیل به ثبات در نظام مالی جهانی مبالغی به صورت وام اضطراری کوتاه مدت اعطا کند. BIS هنگام تقسیم منابع پولی از بین سپرده های بسیاری از بانکهای مرکزی کشورهای مختلف عضو مي پذيرد. از همین رو عملکرد BIS تحت نظارت و از طرف آن عضوی خواهد بود که امکانات مالی مورد نیاز BIS را فراهم کرده است.

- تحلیل های آماری
BIS، ، تحقیقات گسترده ای در زمینه سرمایه های چند ملیتی و قوانین بین المللی انجام می دهد. BIS در قالب مخزن اصلی اطلاعات گردآوری شده عمل کرده، این اطلاعات را در اختیار کشورهای عضو قرار می دهد. از این تحقیقات و تحلیلهای آماری حاصل از آنها برای تدوین و نشر فصنامه های تحلیلی و گزارش های سالیانه متعدد و همچنین برای تهیه گزارش هاي تحقیقی و نشریات حرفهای مختلفي استفاده مي شود.

مشکلات نظارتی و تطابقی
نیمه دوم قرن بیستم شاهد رشد فزاینده تجارت بین المللی بود. گسترش ارتباطات و مخابرات منجر به کاربرد وسیع کامپیوترها به منظور انجام عملیات تجارت بین المللی شد. با این که بیشتر کشورها قوانینی برای انجام امور بانکی در محدوده داخل کشور خود دارند، اما در تبادلات مالی بین المللی و بويژه تبادلات الکترونیکی ضعف عمدهای احساس می شود.

اشراف به وجود این ایراد، مدت زیادی طول نکشید و این امر یکی از نقاط عطف در راه دستیابی به استانداردهای بین المللی بود. نظام بانکی ایالات متحده آمریکا تحت تأثیر سقوط بانک «فرانکلین نشنال» واقع شد. بانک فرانکلین نشنال که در «لانگ آیلند» واقع شده بود، بیستمین بانک بزرگ آمریکایی بود اما به دلیل ضعف عمده در ساختار مدیریتی و تقلب مقامات بانک، در تاریخ اکتبر 1974 دچار ورشکستگی شد. در آن زمان این بزرگترین شکست مالی در تاریخ آمریکا بود.

مورد بانک فرانکلین نشنال در کنار موارد برجسته و متعدد دیگر جهانی، به تأسیس کمیته نظارت بانکی بازل منجر شد. پروتکل بازل که در سال 1998 در بازل مرکز BIS تنظیم شد خاطر نشان می کند که استاندارد اجباری ارزیابی ریسک و شفافیت عملکرد امری ضروري است. هدف موافقتنامه بازل، کاهش آن دسته تقلباتی است که موجب سقوط بانک فرانکلین نشنال شد. در سال 2006 موافقتنامه بازل -2 به عنوان متمم موافقتنامه اولیه به تصویب رسید.
 

Copyright © 2010 of AryanGroup® - all rights reserved.     Main Page     About FXPedia