www.FxPedia.com

 
       
آريان فاركس پديا
نرخ بهره

نرخ بهره ، هزینه مرتبط با پول وام گرفته شده ‌است، که با درصد بیان می‌شود و ابزار اصلی سیاست‌های پولی موجود برای خدمات اقتصاد بازار آزاد از طریق بانک مرکزی ‌است. این بانک‌ها شامل کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا (بانک فدرال رزرو) ، انگلستان (بانک مرکزی انگلیس) ، کانادا (بانک مرکزی کانادا) و کشور‌های ناحیه یورو (بانک مرکزی اروپا) است.

نرخ بهره، در واقع هزینه‌ای است که باید برای دریافت اعتبار پرداخت شود. اگر شاخص‌های اقتصادی نشان دهند که اقتصاد بسیار سریع در حال رشد است و تورم موجب نگرانی باشد، بانک مرکزی می‌تواند سیاست‌های پولی خود را با افزایش نرخ بهره سخت‌تر کند. این عمل خرج بانک‌های تجاری برای به‌دست‌آوردن وجوه ذخیره را افزایش می‌دهد و این هزینه اضافی به شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود؛ بنابراین کاهش تقاضا را در پی خواهد داشت. به عنوان روشی جایگزین، تلاش برای تقویت اقتصاد از طریق کاهش نرخ بهره به افزایش تقاضا برای سرمایه منجر می‌شود که این یک سیاست انبساط پولی ‌است.

 

چگونه نرخ بهره روی بازار تاثیر می گذارد

بازار ارز

سرمایه‌گذاران به طور طبیعی به ارزی که بهترین بازده را ارائه می‌دهد، نگاه می‌کنند. اگر نرخ بهره برای یک ارز خاص افزایش یابد، سرمایه‌گذاران سرمایه خود را در آن ارز نگاه می‌دارند تا بتوانند در عوض سود بیشتری دریافت کنند. این افزایش زیاد برای تقاضای یک ارز می‌تواند باعث شود تا ارزش آن ارز نسبت به سایر ارزها بالاتر رود.

بازار اوراق قرضه

بازار اوراق قرضه، رابطه معکوسی با نرخ بهره دارد. افزایش نرخ بهره ممکن است به کاهش در اوراق بهادار با درآمد ثابت منجر شود، چراکه سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت‌های بهتر در ارز یا سهام خارجی هستند. برعکس، کاهش در نرخ بهره می‌تواند تضمین کند که بازده ابزار درآمد ثابت، جذاب‌تر ‌است.

بازار بورس اوراق بهادار

افزایش قیمت در افزایش نرخ بهره، هزینه قرض‌گرفتن پول را افزایش می‌دهد که می‌تواند باعث شود شرکت‌ها برنامه‌های توسعه را معلق نگه دارند. به همین دلیل، افزایش نرخ بهره اغلب تأثیر منفی بر بازار سهام دارد.

ارتباط با بازار

(بسیار بالا) از آنجاکه نرخ بهره رایج‌ترین ابزار پولی بانک های مرکزی ‌است، این نرخ مسیر هدفی را نشان می‌دهد که بانک مرکزی در نظر دارد تا اقتصاد را به آن سو ببرد. با این اقدام سیاست‌های پولی کشور در کوتاه‌مدت برای سرمایه‌گذاران روشن می‌شود.

دوره انتشار

اکثر کشورها فهرستی از تاریخ‌های از پیش تعیین‌شده برای اعلام نرخ بهره را منتشر می‌کنند. این اطلاعات به طور معمول می‌توانند در وب‌سایت بانک مرکزی یافت شوند.

نوسانات

نوسانات بالا برای بازار ارز؛ در حالی‌که این نوسانات برای سهام و اوراق قرضه در حد متوسط است.

Copyright © 2010 of AryanGroup® - all rights reserved.     Main Page     About FXPedia