www.FxPedia.com

 
       
درباره Fxpedia

از آنجا که توسعه ملی و رشد اقتصادی با پویایی و کارآیی نظام‏ و بازارهای مالی ارتباط کامل دارد، بازارهای اقتصادی از قبیل‏ بازار کار، بازار تجارت و بازار کالا و خدمات‏ بدون بازار مالی توسعه‌یافته، رشد کافی‏ نخواهند داشت؛ از این رو، برای دستیابی به رشد اقتصادی بالا و پایدار که همواره مورد نظر برنامه‌های اقتصادی کشورها بوده است، شناخت بازارهای مالی و فرایند عملکردشان رکن اساسی در شناخت درست و نحوه صحیح خرید و فروش است؛ چراکه بازار مالی، سرمایه‌ها را برای سرمایه‌گذاری در فنّاوری گرد هم می‌آورد.
در اقتصاد، بازار مالی به مکانیزمی اطلاق می‌شود که امکان خرید و فروش سهام ، کالا یا هر محصول قابل تبادلی را برای مشارکت‌کنندگان با هزینه‌ای پایین فراهم می‌آورد. بازارهای مالی در چند سده اخیر رشد قابل توجهی داشته و به طور مستمر در حال تکامل و افزایش نقدینگی در جهان هستند. وظیفه این بازارها گردآوری خریداران و فروشندگان علاقه‌مند به مشارکت در بازار است. در واقع همه بازارهای مالی در پی گردآوری سرمایه و برقراری ارتباط بین جویندگان سرمایه (قرض‌گیرندگان) و دارندگان سرمایه (قرض‌دهندگان) هستند.
در بازارهای مالی، نهادهایی همچون بانک‏ مرکزی، بانک‏های تجاری، بانک‏های تخصصی، بانک‏های سرمایه‏گذاری، شرکت‏های بیمه، صندوق‏های‏ تعاونی، اتاق‏های کارگزاری، بورس اوراق بهادار، صندوق‏های امانی و صندوق‏های سرمایه‏گذاری با بنیان‏ سرمایه‏ای باز و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرخطر وجود دارند. این مجموعه جریان پول انواع سپرده‏ها، انواع اوراق بهادار و ابزارهای بازار پول و سرمایه را به شکل مورد نظر خود تغییر می‏دهد و تسهیلات مورد نیاز را با کمک معیارهای کنترلی در اختیار گروه‏های مختلف کارگزاران بازار در بخش واقعی‏ اقتصاد قرار می‏دهد. به لحاظ نظری، اندیشمندان و متخصصان حوزه مالی در مورد ارتباط بین‏ بازارهای مالی و توسعه، بحث‏های متقنی را ارائه‏ داده و نقش انکار ناپذیر بازار مالی در توسعه ملی به‌کرات تأیید کرده‏اند.
به سبب همین اهمیت و ضرورت توجه به نقش بازارهای مالی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها، آشنایی با شاخص‌های اقتصادی و بازارهای مالی کشورهای توسعه‌یافته جهان می‌تواند راهکار مناسبی برای شناخت ویژگی‌های این بازارها و آگاهی از راه‌های توسعه اقتصادی باشد. در راستای این هدف در کتاب حاضر به ترجمه و تدوین مقالات مفید و کاربردی از میان مقالات کارگزاران و بانک‌های معتبر دست زده‌ایم. ترجمه این مقالات که بر اساس آخرین اطلاعات درباره شاخص‌های اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته جهان نگارش یافته‌اند، می‌تواند مسیر متقن و راهگشایی برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، تحلیل‌گران اقتصادی و کارگزاران این عرصه فراهم آورد. مطالب این کتاب شامل سه فصل است؛ در فصل اول با عنوان «شاخص‌های اقتصادی»، مطالب مفیدی درباره معرفی و نحوه تأثیرگذاری شاخص‌هایی همچون شاخص تولید خالص داخلی، بهای مصرف‌کننده، نرخ بهره و غیره ارائه شده است؛ در فصل دوم، با عنوان «شاخص‌های اقتصادی بر پایه کشورها»، شاخص‌های اقتصادی مربوط به کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند ایالت متحده، انگلستان، ژاپن، استرالیا و غیره بیان شده‌ است؛ و در فصل سوم، «بانک‌های مرکزی»، توضیحات مفصلی درباره تاریخچه، اعضا، مسؤولیت‌ها و ساختار کارکرد بانک‌هایی نظیر بانک فدرال رزرو ایالت متحده، بانک انگلستان، بانک مرکزی اروپا ، بانک ژاپن و غیره آمده است که می‌تواند تجربه‌های مفیدی درباره بازارهای مالی در اختیار کارگزاران و تحلیل‌گران قرار دهد. همچنين در پایان، واژه‌نامه بسيار جامعی ضمیمه شده است که در آن مفهوم تمامی واژگان کليدي و مهم در بازار بورس و سرمايه قرار دارد. اين بخش که شامل 258 کلمه و اصطلاح، به توضيحي کوتاه در مورد هر یک از این واژه‌ها پرداخته شده است.

لازم به ذکر است نسخه چاپی همه مقالات حاضر در سایت را در کتابی با عنوان "دانشنامه بازارهای مالی بین الملل " به چاپ رسانده ایم تا مقالات به شیوه آسانتری در دسترس علاقمندان به بازار های مالی قرار گیرد.

برای دریافت کتاب می توانید با مراجعه به انتشارات معتبر و یا از طریق تماس با ما اقدام به تهیه کتاب نمایید.

 


Copyright © 2010 of AryanGroup® - all rights reserved.     Main Page     About FXPedia